0 sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
×
Doğal Yemişler
FİLTRELE
Sağlık Paketi
144.00 ₺
134 ₺
100% Doğal ve TazeKaliteli ve lüksÖzel paketleme
%6
Ceviz
80 gr
36 ₺
100% Doğal ve TazeKaliteli ve lüks

Doğal Yemişler

Kuruyemişler, hepimizin sağlığı için oldukça faydalı besin gruplarından biridir. Özellikle ara öğün olarak ya da yemek yemeye vaktimiz olmadığında atıştırmalık olarak tercih ettiğimiz yiyeceklerdir. Kuruyemişlerin her biri, içeriğinde bulunan sağlıklı yağlar, lifler ve proteinler sayesinde antioksidan görevi görür. Peki çiğ kuruyemiş nedir? Sağlıklı kuruyemiş çeşitleri çiğ kuruyemişler midir? Çiğ kuruyemişlerin faydaları nelerdir? Tüm sorularınıza cevap niteliğinde bir yazı hazırladık. 

Çiğ Kuruyemiş Nedir?

Çiğ yemişler, kuruyemişin kavurma ve benzeri işlemlerden geçmemiş halidir. En basit tabirle en sağlıklı halidir de denilebilir. Doğal yemişler olarak da adlandırılırlar. Kuruyemişlere üretim aşamasında uygulanan kavurma adı verilen işlem, doğal kuruyemişin besin değerlerini, kimyasını ve yapısını bir miktar değiştirir. Ürün çeşitlerinin kavrulmuş olmasının en belirgin belirtisi ise renginin değişmesidir. Ayrıca bu işlem yemişte bulunan nemi azaltır ve kıtır kıtır gevrek bir dokunun oluşmasına neden olur. Hem doğal yemişler yani çiğ kuruyemişler hem de kuru ve kavrulmuş kuruyemişler hemen hemen aynı oranlarda yağ, protein ve karbonhidrata sahiptir. Ancak arada bazı farklılıklar vardır. Daha fazla açıklamak gerekirse kuru ve kavrulmuş olan yemişlerde, çiğ olanlara göre biraz daha fazla yağ ve kalori bulunur. Örneğin 30 gram çiğ badem, 163 kalori ve 16 gram yağa sahiptir. Ancak, kuru ve kavrulmuş badem 169 kalori ve 17 gram yağ içerir. Çiğ kuruyemişler kavurma sırasında sahip olduğunu nemin büyük bir çoğunluğunu kaybeder. Bu durum ise kuru ve kavrulmuş yemişin ağırlığının, çiğ olanın ağırlığından daha az olmasına sebep olur. Kuru ve kavrulmuş kuruyemişler çeşitleri, sağlıksız değildir ancak kavrulma ve kurutma aşamalarında içindeki nemin, karbonhidratın ve proteinin bir kısmını kaybeder. Bu nedenle çiğ kuruyemiş ya da doğal yemişler, kavrulmuş ve kurutulmuş olanlarla karşılaştırıldığında kısmen daha sağlıklıdır. Çiğ kuruyemiş fiyatları ise üründen ürüne değişkenlik gösterir. Bazı ürünler doğallığı ve daha az bulunması nedeni ile daha pahalı, bazı ürünlerin fiyatları ise ekonomiktir. Dolayısı ile her bütçe için uygun çiğ kuruyemişlerden bulmak mümkündür. 

Çiğ Kuruyemiş ve Kavrulmuş Kuruyemişlerin Vitamin Değerleri Aynı mıdır?

Çiğ yemişlerin içinde bulunan bazı besinler, proteinler, nem ve yağlar kavurma işlemi sırasında azalır ya da kaybolur. Çiğ yemişler vitamin yönünden oldukça zengindir ve besleyicidir. Örneğin; E vitamini, fosfor ve magnezyum gibi insan sağlığına son derece faydalı, besleyici özelliği yüksek, uzmanlar tarafından da sıklıkla tavsiye edilen vitamin ve mineralleri içerisinde barındırır. Bu da çiğ yemişleri tam anlamı ile vitamin ve mineral deposu haline getirir. Sadece vitamin ve mineral açısından değil, antioksidan açısından da oldukça zengindir, dolayısı ile antioksidan özellikleri de vardır. Çiğ yemişlerin çoğunun içindeki besin maddeleri, ısı ile temas etmesi durumunda besin değerini kaybeder. Aynı zamanda antioksidanların bazı çeşitleri kavurma işlemi uygulanırken tamamen yok olur. Yani kavurma işlemi sırasında besin değerleri azalabilir ya da kaybolabilir. Bu nedenle bazı yemişlerin kuru olarak değil çiğ olarak yenmesi tavsiye edilir. Antioksidanlar ise insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Çiğ kuruyemiş çeşitleri içinde genelde lutein ve zeaksantin gibi antioksidan maddeler bulunur. Bu maddeler genellikle çiğ halinde daha fazla yer alır. Zaman zaman kavurma işleminden etkilenmeyen antioksidanlar da olur. Ancak yine de kuruyemişin çiğ olarak yenmesi çok daha iyidir. Tazeymiş en doğal yöntemlerle kavrulmuş kuruyemişleri seçerek size besin değerlerini maksimum derecede koruyan ürünler sunar. 

Çiğ Kuruyemişin Faydaları Nelerdir?

Çiğ yemişler en sağlıklı kuruyemişler olarak da nitelendirilebilir. Çiğ yemişler çeşitlerine göre farklı faydalara sahiptir. Hepsinin ortak özelliği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içermek olsa da bazıları özel olarak çeşitli rahatsızlıkların engellenmesi ya da tedavisi için tavsiye edilir. Çiğ ile kuru olan yemişler arasındaki fark, kuru olan formunda, meyvelerin ve çekirdeklerinin doğal yöntemlerle güneş altında ya da fabrikada yapılan bir uygulama yöntemi ile kavrularak tüketime hazır hale getirilmesidir. Bu işlem nedeni ile bazı besin değerlerini yitirdiğinden çiğ yemişler çok daha sağlıklıdır ve daha sık tüketilmesi tavsiye edilir. Yemişler yüksek besin değerleri ve antioksidanlar nedeni ile insan sağlığına çok faydalıdır. Bazı hastalıklara karşı koruyucu özellikleri vardır. Kalp hastalıkları, tansiyon hastalıkları, şeker hastalığı, beyin rahatsızlıkları ve bazı kanser türlerine karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir, bağışıklığı korur ve artırır. Çiğ kuruyemişler nelerdir diye sorulacak olursa ceviz, fındık, badem ve yer fıstığı gibi besinler sayılabilir. Hepsinden eşit oranda fayda sağlamak için ayırt etmeksizin çiğ kuruyemiş karışık şekilde yenebilir. Bu nedenle sadece tek bir doğal yemişin değil hepsinin azar azar ve kararınca yenmesi tavsiye edilir. Doğal yemişler sağlık dostu olduğundan hepsinden bir miktar yenmesi dengeli ve sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır. Hangi yemişten ne kadar yenmesi gerektiğine ise uzman bir diyetisyene danışılarak karar verilebilir ve uzman görüşü doğrultusunda özel bir beslenme programı oluşturulabilir. Çiğ kuruyemişler kalori açısından da çok yüksek değildir. Bu nedenle diyet programları içerisinde de yer alabilir.

Neden Doğal Kuruyemiş Tercih Edilmelidir?

 - Doğal kuruyemiş ve çiğ kuruyemişler kavrulmuş olanlara göre çok daha sağlıklıdır. Çünkü bazı yemişlerin kavrulma uygulaması sırasında kullanılan tuz miktarı normalden çok daha fazladır. Tazeymiş olarak sizlere sunduğumuz kuruyemiş çeşitlerimizde de doğru ısıda ve doğru tuz oranıyla kavrulmuş sağlıklı yemişleri tercih ediyoruz. 

 - Bazı kuruyemişlerin üzerinde ince bir kabuk bulunur. Bu kabuklar da sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Kavurma uygulaması sırasında bu kabuklar yok olur. Bu durum yemişin özünde bulunan liflerin kaybolmasına sebep olur. 

 - Kavurma uygulaması tuz kullanılmadan yapılamıyor. Kavurmada kullanılan tuz miktarı çok sayıda sağlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle yemişin içinde varsa doğal halde bulunan tuz ile tüketilmesi sağlık açısından çok daha faydalıdır. 

 - Yüksek ısı nedeni ile yemişlerin doğal halleri, içinde bulunan antioksidanların, liflerin, vitamin ve minerallerin bir kısmı kaybolur. Bu da çiğ şekilde yenmesi için bir başka sebebi oluşturur. 

 - Doğal yemişlerin kavrulmuş halleri, çiğ olanlara göre kişide doymama ve fazla tüketme hissi oluşturabilir. İçinde fazlası ile yağ ve tuz bulunan yemişlerin fazla yenmesi durumunda alınan kalori de artacak ve bu durum istenmeyen kiloların oluşuma sebep olacaktır. 

 - Çiğ kuruyemişlerin içinde kilo vermeyi sağlayan ve kilo verme sürecini hızlandıran bazı enzimler bulunur. Bu nedenle bu doğal yemişler kilo verme süreçlerinde diyetlerde de özellikle ara öğünler olarak tavsiye edilir. 

 - Çiğ yemişlerin farklı işlemlerden geçmesi, içinde bulunan ve kilo vermeyi sağlayan çeşitli enzimlerin kaybolmasına neden olabilir. Özellikle diyet yapan kişilere doğal yemişlerin çiğ hallerini yemesi tavsiye edilir. 

 - Çiğ yemişlerde bulunan doymuş ve doymamış çeşitli yağ asitlerinin kavrulma uygulaması sonucunda kimyasal olarak yapıları değişebilir. Bu da yemişlerin normalden daha az sağlıklı hale gelmesine neden olabilir.

Çiğ kuruyemişler besin değerlerini daha fazla korumasına rağmen, doğru kavurma işlemi de kuruyemişin kalitesine doğrudan etki eder. Doğru yöntemlerle kurutulmuş ürünler besin değerlerini maksimum seviyede korur. Kavrulmuş yemişler çoğunlukla tuzla birlikte kavrulması sebebiyle daha lezzetli ve kıtır kıtır olmaktadır. Ancak diyet yapanlara daha az kalori ve yağ tüketmeleri için çiğ yemişleri öneriyoruz.