0 sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
×
KABAK ÇEKİRDEĞİ - ÇİFTE KAVRULMUŞ
Kabak Çekirdeği - Çifte Kavrulmuş
50 TL

100TL üzeri ücretsiz kargo!
Paket Seçimi

Tazeymiş.com'a özel, çift kavrulmuş bol tuzlu Kabak Çekirdeği. Sizler için özel bir alışkanlık olacak.

Çifte kavrulmuş kabak çekirdeği bal kabağının tohumlarından elde edilen bir kuruyemiş çeşididir. Kabaklar bildiğimiz oval kabaklar ya da bizim ülkemiz de pek de bulunmayan oval şekillerde olan kabak cinsi olabilir. Kabak çekirdeğinin tarihi ise oldukça eskiye, Kuzey Amerika’ya Aztekler zamanında dayanır. İlk olarak Aztekler tarafından bulunan kabak çekirdeği, uzun yıllar boyunca bu bölgede yaşayan ülkelerin ve halkların mutfağında kullanılmış, yemek kültürlerinin bir parçası olmuş sonrasında ise tüm dünyaya yayılmıştır. Çifte kavrulmuş kabak çekirdeği faydaları ise çok fazladır. Çifte kavrulmuş kabak çekirdeği fiyatı üründen ürüne değişkenlik gösterir ama çok pahalı olan bir gıda cinsi değildir. 

Kabak Çekirdeği Nasıl Üretilir, Özelliği Nedir?  

Kabak çekirdeğinin içi açık yeşil renktedir. Kabukları ise sarıya çalan beyaz renktedir. Kabağın ilk ekilen ürünlerden biri olduğunu düşünülecek olursa çok uzun zamandır insanlar tarafından tüketilen bir besin olarak karşımıza çıkar. Aksaray, Gülağaç bölgesi ülkemizdeki üretim anlamında oldukça önemli bir noktadır. Ayrıca Kayseri de üreticilik anlamında önemli bir ilimizdir. Kabak çekirdeği yetiştirmek için tohum seçimi önemlidir. Dış görüşüne bakarak genellikle orta büyüklükte olan tohumlar seçilir. Hanım tırnağı da denilen tohumların en büyük özelliklerinden birisi bir sonraki sene de kullanılabilmesidir. Kendi çekirdeklerinden tohumluk ayrılabildiği için bu çeşit özellikle tercih edilmektedir. Ekilmesi için toprak sıcaklığının 10 dereceyi geçmesi gerekir ve bu nedenle ekim Mayıs ayında gerçekleşir. Hasat zamanına kadar yaklaşık yedi sekiz kere sulama yapılır ve Sonbahar’da hasat zamanı geldiğinde de toplanır. 

Kabak Çekirdeği Hasadında Neye Dikkat Edilir? 

Hasat olgunluğuna erişen kabakların sapları kahverengileşir ve kendiliğinden kırılabilir hale gelir. Hasat zamanında traktörle tüm kabaklar tek sıra halinde dizildikten sonra bir hafta kadar tarlada bekletilir. Bu işlem tohumun etinden kolay şekilde ayrılmasını sağlar bu sayede tohumların zarar görmesi engellenir. Hasadın makine yardımı ile yapılması çok daha verimlidir. Öncelikle posası ile çekirdekler ayrılır, sonrasında ise çekirdekler ayrılır ve güneş altında kurutulur. Güneş altında beklemesi ve organik şekilde kuruması en çok tercih edilen yöntemdir. Ardından fabrikalarda özel olarak üretilen bu çekirdekler paketlenir ve tüketici ile buluşmaya hazır hale gelir. Peki, çifte kavrulmuş kabak çekirdeği nasıldır derseniz kurutulan çekirdeklerin ayrı bir kavurma işleminden geçirilmiş halidir ve oldukça lezzetlidir. Çifte kavrulmuş kabak çekirdeği tuz oranı normale göre biraz daha fazladır ve bu tuzluluk ise çekirdeğe lezzetini verir. 

Çifte Kavrulmuş Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir 

Çifte kavrulmuş kabak çekirdeği besin değeri yüksek olan bir gıda olarak bilinir. çifte kavrulmuş kabak çekirdeği özellikleri ise içinde çok sayıda vitamin bulunduran, Triptofan yönünden zengin, hormonlara faydalı ve metabolizma dostu olarak sıralanabilir. 

Ayrıca çifte kavrulmuş kabak çekirdeği

  • İçinde bulunan çinko oranı ile oldukça zengin bir gıdadır. 
  • İltihaplanmayı azaltır, ödem oluşumunu engeller. 
  • Kemik sağlığı için çok faydalıdır. İçinde sağlık için faydalı lifler bulunur. 
  • Mide bağırsak kısaca sindirim sistemi için oldukça sağlıklıdır ve tüketilmesi tavsiye edilir. 
  • Uykuda hücre yenilenmesini artırır, bu nedenle gece yatmadan önce yenmesi tavsiye edilir. 
  • E vitamini bakımından çok zengindir. Bu nedenle göz sağlığı içinde koruyucudur ve faydalıdır. 
  • Çifte kavrulmuş kabak çekirdeği kalori bakımından da yüksek kalori içeren bir besin değildir. 

Hepsinin yanında çifte kavrulmuş kabak çekirdeği çok lezzetli bir gıdadır. Ülkemizde en sık tercih edilen kuru yemiş çeşitlerinden biridir ve severek tüketilir. 

Tazeymiş ürünlerini size gönderdiğimiz kilitli paketlerde kapalı olarak, hava ile temasını önleyerek saklamanızı öneririz. Bu sayede ürünler uzun süre tazeliğini koruyacaktır.

Tüm Türkiye için aynı gün hızlı ve güvenli kargo. Ayrıca sepet tutarı 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz. Yurt dışı siparişleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bu ürün için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların ürün hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum ve Değerlendirme Yap

BENZER ÜRÜNLER