0 sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
×
Yöresel Lezzetler
FİLTRELE

Yöresel Lezzetler

Türk mutfağı zenginliğiyle uluslararası mutfaklarda adından sıklıkla söz ettirir. Bu nedenle Türk mutfağı ve yöresel lezzetler ile ilgili sayfalarca yazsak bile yeterli gelmez. Her bir köşesinde ayrı yöresel ürünler ile hazırlanan damak çatlatan lezzetlerini tarif etmeye ise genellikle kelimeler yetmez. Türk mutfağının sahip olduğu yöresel lezzetler, içinde çok farklı kültürleri barındırır ve farklı kültürlerden izler taşır. Özellikle Osmanlı’dan kalan yemek kültürü, yüzyıllar öncesinden miras kalan geleneksel yöntemler ile yoğrulmuş tarifleri sayesinde ünlü olan Türk mutfağı hem Orta Doğu’dan hem de Balkanlar’dan etkilenmiştir. Hal böyle olunca ortaya yöresel ürünler ile ünlü bir mutfak kültürü çıkmıştır. En çok beğenilen yöresel lezzetleri sıralamak gerekirse Antep fıstıklı fitil lokum gibi çeşitli lokum çeşitleri, peynirler, kuru yemişler ve tatlılar ön plana çıkar. Ülkemizin sahip olduğu tüm yöresel lezzetlere biraz daha yakından bakalım istedik. 

Türkiye’nin Öne Çıkan Yöresel Lezzetleri 

Türkiye’nin bir lezzet haritası var ama yemek dendiğinde Türkiye’nin gastronomi başkenti olan lezzeti UNESCO ile tescilli Gaziantep akla gelir. Ama Hatay’ı da yabana atmamak gerekir. Bu nedenle ilk olarak Gaziantep ve Hatay’dan başlamak doğru olabilir. Gaziantep’ten alınabilecek yöresel lezzetler listesinin en başında Antep fıstığı ve Antep fıstıklı fitil lokumla gelir. Ayrıca baklava, tuzsuz peynir ve Antep fıstığı ezmesi de ilk akla gelenler arasında yer alır. Hatay’a gelince hem tatlı hem de acı domates ve biber salçaları, Hatay kırması olarak adlandırılan özel yeşil zeytini, tuzsuz künefe peyniri ile özel kadayıfları denemenizi önerebiliriz. Yöresel gıda dendiğinde Kastamonu’da akla gelen yerlerden birisidir. Kastamonu sahip olduğu yöresel lezzetler ile adından son dönemde sıkça bahsettirir. Pastırması ile ünlü, hatta Kayseri’nin bu konudaki rakibi olarak bilinir. Kastamonu pastırmasının en iyisi sonbahar döneminde yapılır. Tuzlanan ve çemenlenen pastırmalar güneş altında kurutulur. Ayrıca bölgede üretilen Tosya pirinci de oldukça özel bir üründür. Organik olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilir. 

Hangi İlimizin Nesi Meşhur?

Türkiye’nin her köşesinde farklı bir lezzet saklıdır. Özellikle organik yöresel köy ürünleri oldukça revaçtadır. Türkiye’nin farklı illerinde, farklı yöresel lezzetler direkt üreticilerden sofralarına taşınır. Kadim tarihe sahip olan Anadolu’nun dört bir yanı farklı lezzetlerle ünlüdür. Adıyaman besni üzümü ve komagenesi ile ünlüdür. Afyon ise sucuğu ve kaymağı ile ön plana çıkar. Amasya’nın elması meşhurdur. Ardahan’ın kaşar peyniri, Kars’ın ise bol sütle yapılan gravyer peyniri oldukça lezzetlidir. Aydın’ın inciri, Balıkesir’in zeytinleri, Bingöl’ün burma kadayıfı, Bursa’nın kestane şekeri ve şeftalisi, Çorum’un leblebisi ve Diyarbakır’ın karpuzu ünlüdür. Yöresel tatlılar konusunda ise Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa ön plana çıkar. Gaziantep’in baklavası ve katmeri, Şanlıurfa’nın Şıllık Tatlısı, Hatay’ın ise künefesi en sevilen yöresel lezzetler kategorisinde baş sıralarda bulunur. Erzincan’ın tulum peyniri ve Ezine’nin Ezine peyniri ise oldukça sevilen ve tüketilen ürünlerden birisidir. Giresun fındığı, Çorum cevizi, Hakkâri Şemdinli Balı, Isparta gülü ve gülden yapılan reçelli, Kahramanmaraş dondurması, Safranbolu lokumu, İzmit pişmaniyesi, Kandıra yoğurdu, Kastamonu Taşköprü sarımsağı, Kayseri ve yine Kastamonu ise pastırması ile bilinir. Malatya kayısısı, Manisa mesir macunu ve üzümleri, Mersin Anamur muzu ve Silifke yoğurdu, Osmaniye yer fıstığı, Rize çayı ve Anzer Balı, Tokat çemeni ve Van ise otlu peyniri ile ünlüdür. Türkiye’nin hangi iline gitseniz mutlaka bir yöresel lezzet ile karşılaşmanız mümkündür. Bu kadar çok ürün olunca da yöresel market sayısı da bir hayli fazladır. Ancak artık gitmek yerine yöresel lezzetler sipariş vermek çok daha kolaydır. Anadolu’nun tüm lezzetleri son derece doğal ve organik şekillerde üretildiği için farklı kültürlerle yarışır niteliktedir. Her bir lezzet sağlığa da yararlıdır. Bu sebeple Türk mutfağı, dünya mutfağının her yerinde adından sıklıkla söz ettirir.

Yöresel Ürünler Nasıl Hazırlanıyor? 

Yöresel ürünler tazeliğini koruyacak şekilde paketlenir. Üreticiler direkt olarak tüketici ile buluşması açısından yöresel market ve farklı bölgelerde bulunan noktalara gönderilir. Bu noktada üretim, taşıma ve tazelik oldukça önemlidir. Ürünler el değmeden ve hijyenik kurallara tam olarak uygun şekilde üretilir. Ardından da yine el değmeden paketlenir. Bu nedenle yöresel ürünler hep ilk günkü tazeliğini koruyabilir. Bu ürünlere örnek vermek gerekirse Kars gravyeri, Kars’ta bulunan yöresel gıda ürünleri kategorisinde ilk sırada yer alır. Yöresel tat açısından oldukça önemli olan Kars gravyeri, köylerde tamamen organik şekilde ve geleneksel yöntemlerle üretilir. Üretiminde normal bir peynirde kullanılan sütün üç katı süt kullanıldığından dolayı bu kadar fazla lezzetli bir ürün olarak karşımıza çıkar. En çok tüketilen yöresel köy ürünleri listesinde ilk sıralarda olan Kars gravyeri, özel vakumlu paketlerde tüm tazeliğini koruyarak sofralarınıza gelir. Çok çeşitli olan yöresel ürünlerin fiyatları da farklılık gösterir. Saklama koşulları da aynı şekilde birbirinden farklıdır. 

Yöresel Ürünler Hakkında Önemli Bilgiler

Yöresel ürünler farklı tatlar arayan herkesin en çok tükettiği ürünlerin başında gelir. Bu nedenle yöresel gıda ve çeşitleri oldukça önemlidir. Türkiye’nin özellikle Anadolu’nun farklı noktalarından gelen ürünler ise lezzetleri ile ünlüdür. Yöresel gıda dendiğinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Üreticiler tarafından özenle üretilen yöresel gıda ürünleri satın almadan önce bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. 

 - Öncelikle bir ürünü satın almadan önce tüm özelliklerini incelemenizi öneririz. Acı mı yoksa tatlı mı, gramajı sizin için yeterli mi gibi çok sayıda detayı gözden geçirebilirsiniz 

 - Aynı yöreye ait birden çok yöresel gıda sipariş edebilirsiniz. Bu durumda birbirine uyumlu tatlar olmasına dikkat ederseniz, ürünleri kullanarak yapacağınız yemekler ya da hazırlayacağınız softalar çok daha özel olabilir. 

 - Yöresel lezzetler sipariş ettiğinizde bu ürünleri yine o yöreye ya da farklı yörelere ait olan köy ekmeği, yumurta ya da yufka kullanarak da servis edebilirsiniz. Bu durumda çok daha çeşitli ve geleneksel bir menü hazırlamış olursunuz. Ürünleri birlikte servis etmeniz ayrıca istediğiniz ürünlerin tadını daha da belirgin hale getirmek için sıklıkla kullanabileceğiniz bir yöntem. 

 - Yöresel ürünler satın alınırken içeriklerini incelemenizi tavsiye ederiz. Kalorisi, ne şekilde üretildiği tüketicilerin sıklıkla kontrol ettikleri özelliklerin başında gelir. 

 - Yöresel köy ürünleri fiyatları üründen ürüne, gramajına ve türüne göre değişkenlik gösterir. Oldukça ekonomik fiyatlarda olan ürünler bulabileceğiniz gibi daha yüksek fiyatlı ürünler de olabilir. Özellikle bazı peynir çeşitlerinde fiyatlar içinde bulunan süt ve üretim miktarına göre değişkenlik gösterir.

 - Birden çok ürün satın almanız durumunda ürünler sizin için çok daha ekonomik olabilir. Özenle paketlenmiş ürünler, doğallığını ve tazeliğini üzerinde belirtilen tarihe kadar korur. 

 - Yöresel ürünler, üzerinde yazan şartlar ve talimatlara göre saklanmalıdır. Bazıları dondurulmuş olarak saklanabilir, bazıları oda sıcaklığında bazıları ise güneş görmeyen dolaplarda saklanabilir. Ürünlerin kalitesini koruması için kullanım şartlarına dikkat ederek saklamanızı tavsiye ederiz. 

 - Yöresel gıda çeşitleri direkt olarak üreticiden tüm tazeliğini koruyarak sofralarınıza gelebilmesi için paketlenir ve lojistik süreçleri de buna göre dikkatli şekilde planlanır. Bu şekilde ürünlerin tazeliği her zaman korunmuş olur.